Başkan’ dan Mesaj

Anadolu´nun muazzam kültürel zenginliği,bu coğrafyanın hemen her köşesinden yükselen değerlerin binlerce yılın emeğiyle yoğrulmasının yansımasıdır.

 

Bu zenginliğin çok önemli kaynaklarından bir tanesi de Arapgir´den fışkırmaktadır. Arapgir Kültür Derneği olarak,bu zenginliğin bir dayanışma çerçevesinde devamının sağlanmasına destek olmak temel hedefimizdir.

 Çalışmalarımız çerçevesinde,İstanbul´daki yoğun Arapgir’li hemşehrilerimizi bir araya getirmek dönük etkinliklere ağırlık vermekteyiz.Bu çerçevede,üyelerimiz ile birlikte Arapgir´in kültürel,sosyal ve folklorik özelliklerini tanıtmayı ve geliştirmeyi ilke edindik.

 Hemen tüm etkinliklerimizde önceliklerimizi “Arapgir ile gurbet arasında köprü görevi yapmak,Arapgir’ li ruhunu sürekli tutmak,Arapgir´e yönelik çok yönlü yatırım ve çalışmalarda bulunmak”olarak belirleyip hareket ediyoruz.

 Ayrıca,Arapgir´den yetişenler olarak,kentimize ekonomik canlılık getirecek çalışmaları yürütmeyi ve ortaya çıkarmayı görev edinmiş durumdayız.Bu amaçla,Arapgir´de yapılan birçok devlet ve özel yatırımlar için maddi ve manevi katkılar sağladık.Kuruluşundan bu yana eğitime özel bir önem veren derneğimiz, Arapgir´de yetişen öğrencilerin eğitim ve öğretimine katkıda bulunmak ve burslar temin etmeyi görev olarak kabul ediyor.Bu çerçevede,Arapgir´de eğitim kuruluşlarına teknolojik anlamda yardımlar yapıldı.

 Ayrıca,Arapgir´de her yıl düzenlenen “Bağ bozumu Şenlikleri”nin yapılmasında maddi ve manevi katkı sağlandı ve İstanbul´da her yıl piknikler düzenlendi.

 Derneğimizin bir diğer önemli etkinliği de,İTÜ Mimarlık Bölümü ve Arapgir Belediyesi işbirliği ile gerçekleştirdiğimiz “Arapgir Evleri Projesi”oldu.İTÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Orhan Hacı HASANOĞLU 2009-2010 yaz döneminde İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Taş kışla binasında düzenlenen sergi etkinliğine geniş katılım sağladı.Bu nedenle İTÜ Mimarlık Bölümü Başkanı Prof.Gülen ÇAĞDAŞ ve Prof.Dr. Kutgün EYÜPGİLLER´e şükranlarımızı sunuyoruz.

 Arapgir´in Tarihi Kentler Birliği´nde yerini almasında yardımlarını yanımızdan hiç esirgemeyen Milletvekilimiz Mevlüt ASLANOĞLU´na ayrıca çaba gösteren Çekül Vakfı ve Başkanı Prof.Dr. Metin SÖZEN´in desteklerini burada anmamız gerekir.Malatya Valisi Doç.Dr.Ulvi SARAN ,Arapgir Belediye Başkanı Haluk COMERTOĞLU ve Arapgir Kaymakamı Ercan TURAN´a katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz.

 Geleceğimizin aydınlık ve yeni nesillerimizin daha başarılı olmaları,ancak geçmişten bıraktıklarımız ile mümkündür.Geçmişimizden çıkardığımız dersler ve aldığımız destekler,geleceğimizi şekillendirmeye bizlerin en önemli desteğidir.Bu bilinçle geleceğe yaptığımız yatırım atılımlarında bize destek veren tüm hemşehri ve dostlarımıza sonsuz teşekkür ediyoruz.

 Saygılarımızla…

 

Leave a Reply