Arapgir Kültür Derneği tarafından kasım ayı sonunda yaptığımız ve rutin Yüksek Danışma Kurulu toplantımız

 

Green Park Hotel´de danışma kurulu üyeleri ve sivil toplum derneklerimizin katılımıyla gerçekleştirdik. Bu toplantıda alınan kararları, kurumsal bir basın açıklamasıyla kamuoyuyla paylaştık. 13 Aralık 2013 itibariyle çeşitli yazılı ve gorsel mecralarda bu basın açıklaması yerini aldı. Basın açıklamasında, iki gündem maddesi olan Arapgir için hayati onem arz eden Bağbozumu Festivali´nin iptali üzerine yaşanan maddi ve manevi kayıplar ile Arapgir´in doğasını bozacak olan HES projesi üzerinde durulmuştur.

Basın açıklamasında, yapılmayan Bağbozumu Festivali´nin ekonomik kayıpları ve HES´in yapılması sonucunda Arapgir´e getireceği olumsuz yansımalarına dikkat çekilerek bundan sonra yaşanacak sürece vurgu yapılmıştır. HES ve Bağbozumu Festivali konusunda alınan temenni şeklindeki kararlar, Arapgir Kültür Derneği Yüksek İstişare Kurulu üyeleri ve Arapgir Sivil Toplum Platformu olarak değerli kamuoyuyla paylaşılmıştır. Arapgir Sivil Toplum Platformu´nun onümüzdeki donem yapacağı çalışmalar noktasında yol haritası da belirlenmiştir.

Basın açıklaması kamuoyuyla paylaşılırken en küçük bir şekilde, kişi ve kurumlar baz alınarak hedef gosterilmemiş ve konu edilmemiştir. Ozellikle son dort yıl içinde ornek proje ve çalışmalarıyla işbirliği içinde sadece Arapgir´e hizmet için çalışan ve büyük takdir toplayan projelere imza atan Arapgir Kültür Derneği, Arapgir Belediyesi, Arapgir Kaymakamlığı zarar gormemesi temennisi vurgulanmıştır.

Oncelikle saygıdeğer Arapgir kamuoyuna şunu belirtmek isterim ki, son 4,5 yıldır Arapgir Kültür Derneği, Arapgir Sivil Toplum Platformu Arapgir´e yonelik başarılı çalışma ve işbirliğiyle bolgemizde takdir toplamıştır. Arapgir Kültür Derneği´nin, uzaktan yakından siyasi hiçbir bağlantısı yoktur. Olmamıştır. Olamaz da. Geçmişten günümüze kadar gelmiş gelenekselleşmiş bağımsız duruşunu hiçbir zaman gozardı etmemiştir, etmeyecektir. Arapgir Kültür Derneği ve sivil toplum derneklerimiz, kuruluşundan bu yana hiçbir siyasi iradenin yanında ve içerisinde kesinlikle bulunmamış gelenekselleşen siyaset üstü çalışmalarıyla her yerde takdir toplamıştır. Derneklerimiz gerek faaliyet gosterdiği bolgelerde gerekse Arapgir´e hizmet etmede, her zaman birlikteliği ve Arapgir´in temel menfaatlerini birinci gorev saymıştır. Temel hedefimiz Arapgir´e hizmet olacaktır.

Keza 60 yıldan beri Arapgir´e hizmeti tek gorevi bilen derneğimiz diğer sivil toplum kurumlarımızla beraber, birlik içinde başarılı çalışmalara imza atmıştır. Arapgir Kültür Derneği, ozellikle dort yıllık süreç içersinde Arapgir Belediyesi´nin Tarihi Kentler Birliği´ne girme sürecini başlatmış. Bu konuda hazırlık dosyaları için uzun uğraşlar vermiş, İTÜ, Çekül, Arapgir Belediyesi, Arapgir Kaymakamlığı ile işbirliğini gerçekleştirmiştir. Arapgir´in bu sebeple Türkiye´ye ve dünya vitrinine çıkmasında oncü ve paydaş olmuştur.

Bütün bu olumlu gelişmelere rağmen, Arapgir Belediye Başkanı Sayın Haluk Comertoğlu, 19 Aralık 2013 tarihinde kurumsal basın bültenimize yonelik olarak Sivil Toplum Platformu hakkında konularla ilgisi olmayan açıklamalarda bulunmuştur. Bu ifadelerin olumsuzluğu, tek hedefleri Arapgir´e hizmet için çalışan sivil toplum derneklerini derinden yaralamıştır.

Şahsımla ilgili ifadeleri de, büyük Arapgir kültürüyle yetişmiş biri olarak cevap vermeyi düşünmüyorum. Ayrıca Arapgir´de yapılan şahsımında katıldığı tertip komitesi toplantısında kesinlikle Bağbozumu Festivali´nin müziksiz yapılması konusu dile getirilmemiştir. Komite üyeleri toplantıda konuşulanlara hakim olup, toplantı sırasında yaşananlar ve konuşulanlar ortadadır. İptal kararı da ne yazık ki oy çokluğuyla alınmıştır. Halbuki festival iptal edilmeyip Arapgir kazanabilirdi. Esnaf kazanabilirdi. Bağcılığımız kazanabilirdi.

60 yıldır bolgemize hizmet eden ahde vefa duygusuyla hareket ederek başarılarıyla takdir toplayan başta Arapgir Kültür Derneği olmak üzere, Arapgir Sivil Toplum Kurumlarımıza, yoneticilerimize, işadamlarımıza bu ozverili çalışmalarından dolayı teşekkürü bir borç biliriz. Hedefimiz tüm kurum kuruluşlarla birlikte işbirliği içerisinde Arapgir´in gelişimini sağlamak olduğunu bir kere daha haykırmak istiyoruz.

Saygıyla kamuoyuna duyurulur.

Turgay AKŞAHİN

ARAPGİR KÜLTÜR DERNEĞİ BAŞKANI