Amacımız

Anadolu’nun muazzam kültürel zenginliği, bu coğrafyada tüm değerleri emek ile yoğrulmuş ve günümüze kadar gelmiştir.

 

Anadolu’nun muazzam kültürel zenginliği, bu coğrafyada tüm değerleri emek ile yoğrulmuş ve günümüze kadar gelmiştir.  Derneğimizin kuruluş amacı da modern ve çağdaş yöneticilik anlayışıyla geçmiş ve gelecek arasında kültürel ve tarihsel bir köprü kurmak, Arapgiri sadece ülkemiz için değil dünya çapında daha bilinir bir konuma getirmektir.

 Arapgir derneği üyeleri arasında tanışma, yardımlaşma ve dayanışma sağlamak gelecek kuşakların kültürel ve evrensel değerlerle donanımlı yetişmesine ortam hazırlamak, Arapgir tarihsel değerlerini incelemek, derlemek ve korumak  ve çeşitli yayın organları ile aktarmasını sağlamak.

Çalışmalarımızı  yaparken tüm Arapgir’li hemşerilerimizi bir araya getirmek, tarihi ve etnografik  öğelerini,Orta Anadolu kültürünün, en güzel örneklerinden olan  el sanatlarını,bakır el işi kaplarını ,paşa konaklarını,hanları,hamamları,külliyeleri,tarihi kemer köprüleri ve kütüphanelerini miras saymak ve bu mirasa sahip çıkmak.

Diğer  bir amacımız  ilçemizle özdeşleşen Köhnü üzümüdür. Çeşidinin benzerleri çok olmasına rağmen üzümün aroması ve içerisinde bulunan mineralleri bakımından hiçbirinin Arapgir siyah köhnü üzümü ile aynı kalitede ve aynı özellikte olması mümkün değildir. Arapgir siyah köhnü üzümü sadece ilçemiz sınırlarında yetişmektedir bu nedenle  ülke ve ilçe ekonomisine uzun vadede katkı sağlayacağını düşündüğümüz bu ürün için  “Ürün geliştirme ve pazarlama stratejilerini kapsayacak projeler hazırlamaktayız.

Evet dernek yönetim kurulu olarak tüzüğümüz gereği çalışmalar yaparken, Geleceğimizin aydınlık ve yeni nesillerimizin daha başarılı olmaları,ancak geçmişten bıraktıklarımız ile mümkündür.diyoruz.Geçmişimizden çıkardığımız dersler ve aldığımız destekler,geleceğimizi şekillendirmeye bizlerin en onemli desteğidir.Bu bilinçle geleceğe yaptığımız yatırım atılımlarında bize destek veren tüm hemşehri ve dostlarımıza sonsuz teşekkür ediyoruz

İlk önce 1954 yılında Arapgir Kalkındırma Derneği olarak kurulan derneğimiz 1985 yılında İstanbul Arapgir Kalkındırma Derneği adını almıştır. 2006 Yılında ise genel kurul kararı ile isim değişikliğine gidilerek İstanbul Arapgir Kültür Derneği adını almıştır. Kurulma amacı her üç isim altında da olmak üzere amaçlar aynı hedef üzerinde kurulmuştur. Derneğimizin kuruluş amaçlarını şöyle sıralayabiliriz.

 

  1. İstanbul’daki yoğun Arapgir’li hemşehrilerimizi bir araya getirmek ve bağlantıları sağlam tutmak, geliştirmek.
  2. Arapgir’ in kültürel, sosyal ve folklorik özelliklerini tanıtmak, geliştirmek.
  3. Arapgir ile gurbet arasında köprü görevi yapmak Arapgirlilik ruhunu sürekli tutmak, Arapgir’ e yönelik çok yönlü yatırım ve çalışmalarda bulunmak.
  4. Arapgir’ e ekonomik olarak canlılık getirecek çalışmaları yürütmek ve ortaya çıkarmak.
  5. Arapgir ile ilgili çeşitli toplantılar ve paneller düzenlemek.
  6. Arapgir’ de yetişen öğrencilerimizin eğitim ve öğretimine katkıda bulunmak, burslar temin etmek.
  7. Çeşitli sosyal içerikler, dayanışma geceleri ve piknikler geziler tertiplemek.
  8. Tüzükte belirtilen diğer faaliyetlerde bulunmak.
 

Leave a Reply